Според статистиката всеки трети българин след 45 г. страда от хипертония. Сред основните причини са нездравословно хранене, продължителното пренапрежение и стрес на нервната система и липсата на физическа активност.
Какво сочат данните за България:
- 89% от населението са със сърдечно-съдови проблеми и високо кръвно
- 33% не знаят, че са хипертоници
- 5% деца са с високо кръвно
- 15% е по-ниска продължителността на живота у нас
Особено тревожни са фактите:
- Всеки трети хипертоник не подозира, че има проблем с кръвното налягане. Много хора години наред се оплакват от главоболие докато накрая разберат, че това се дължи на хипертония.
- Рязко пада възрастовата граница на болните – има дори деца с високо кръвно налягане и проблеми със сърцето.
Въздействие на масажа при хипертония
В САЩ е проведено мащабно изследване, включващо 24 клинични изпитания на над 1800 пациенти с хипертония.
Първоначално тестваните пациенти са били разделени на две групи: първата група приемали само антихипертонични медикаменти, а на втората група се правел единствено масаж за хипертонията.
Авторите на експеримента установили, че масажът давал по-добри резултати при снижаване на систоличното налягане (по-високата стойност от измерването, която съответства на максималното налягане в момента). За диастоличното налягане (по-ниската стойност от измерването, която съответства на минималното налягане в артериите) не са открили някаква съществена разлика в двете групи пациенти, прилагащи масаж и вземащи медикаменти.
Обект на следващите изследвания били нови две групи, при които едните получавали масаж и антихипертонични лекарства, а другите само лекарства. Анализът от тези проучвания бил още по-вълнуващ: масажът в съчетание с антихипертоничните медикаменти дал значително по-добри резултати при снижаването както на систоличното, така и на диастоличното артериално налягане.
Крайната оценка е: Хората, приемащи антихипертонични лекарства, се чувстват по-добре, ако прилагат и масаж.
Реалните резултати от това изследване показват, че вследствие на масажа систоличното и диастоличното кръвно налягане се снижават съответно 6,9 и 3,6 мм живачен стълб (mm Hg).
За да се разбере колко е важно това, трябва да се знае, че намаляването с 12-13 (mm Hg) средното систолично кръвно налягане в продължение на 4 години снижава риска от сърдечно-съдови заболявания с 23%, риска от инсулт с 38% и общият риск от смърт, свързана със сърдечни проблем с 25%.
Проведеното проучване показва, че масажа плюс антихипертоничните медикаменти помага да се понижи трайно кръвното налягане.
Важно е да се отчете също, че:
- Медикаментите лекуват симптомите на хипертонията, без да отстраняват първопричините за нейното възникване.
- Масажът въздейства върху първопричината за проблема, без да има вредните странични ефекти на лекарствата.
Защо масажът помага при хипертония?
За възникването на хипертонията има ред причини: нездравословно хранене, затлъстяване, ниска физическа активност, продължителни нервно-психични пренапрежения и стресови състояния.
Масажът помага да се преодолее продължителното свръхнапрежение на централната нервна система, което довежда до отслабване на регулиращата й роля по отношение на кръвното налягане.
Масажът помага да се освободят възникналите в кората на главния мозък огнища на възбуда, водещи до временни и в последствие до постоянни спазми на малките артерии, което повишава диастоличното налягане.
Масажът подпомага работата на сърцето, за да се преодолее допълнителното съпротивление, което би довело до увеличаване на размерите му и повишаване на систоличното налягане.
Масажът предотвратява дълготрайния спазъм на артериите, което води до трайни атеросклеротични изменения и до развитие на устойчива хипертония.
Масажът помага за редуциране на телесните мазнини и детоксикация на организма.
Превенция на хипертонията
Превенцията на хипертонията трябва да започне още от детската възраст, когато се създават навиците за здравословно хранене, свързано с консумацията на повече плодове и зеленчуци и ограничена употреба на сол. Избягването на тлъсти меса, пържени и други вредни храни е задължително. Движението и спортът също са сред най-важните фактори за поддържане на доброто здраве.
В комбинация с всички тези фактори масажът е една прекрасно допълваща част от лечението и профилактиката на хипертонията.