В периода между XVIII – XIX в. масажът получава научна обосновка, с която се доказва, че в основата на въздействието на масажа лежи анатомо-функционалната връзка между кожата и подкожните тъкани с различните органи. Установява се, че чрез механичното дразнене на повърхностните тъкани на човека може да се предизвикат изменения в състоянието на даден орган или система.
При масажа, както и при физическото натоварване освен това, се повишава процеса на метаболизма в организма. А колкото е по-голям обмена на вещества в тъканите, толкова е по-голям броя на функциониращите капиляри.
За разлика от физическото натоварване масажът не предизвиква образуването на млечна киселина в мускулите. Точно обратното, масажът способства за извеждането на токсините, шлаките и другите отпадни продукти от метаболизма, с което се снижава интоксикацията в организма.
Доказано е, че под влиянието на масажа:
- количеството на функциониращи капиляри в мускулите достига 1400 на 1 кв.мм,
- кръвоснабдяването се подобрява от 9 до 14 пъти
- скоростта на потребление на кислород се повишава на 30-35% в сравнение при покой
- отделянето на млечна киселина се увеличава с 15-20%
- увеличава се обмяната на веществата до 2 пъти за време от 30 минути до 1-2 часа (остатъчното действие продължава до 1-1,5 денонощие) и оказва стабилен терапевтичен ефект по време на целия масажен курс и 1-2 месеца след това
Показания за масаж
Лечебният масаж оказва положително въздействие при:
- Функционални нарушения на кръвообръщението
- Проблеми с органите на дихателната система
- Проблеми с органите на храносмилателната система
- При хронични заболявания на гръбначния стълб
- При последици от травми
- При функционални нарушения на ендокринната система
- При проблеми с вегетативната нервна система
Примери за функционалната свързаност между отделните органи и системи
При стенокардия спазъмът на коронарните съдове има рефлекторен характер. Болката обхваща сърдечната област, ирадира към лявата лопатка, ключица и ръка (петия пръст). Установява се болка и в лявата половина на шията, на долната челюст, на езика, зъбите и ухото.
При прилагане на определени масажни методи върху тези участъци, стенокардичните болки намаляват.
При стенокардичен пристъп се предизвиква гадене, повръщане, метеоризъм, позиви за уриниране – рефлекторни реакции на гастроинтестиналния тракт и отделителната система.
При възпаление на белите дробове се установява повишена кожна температура на болната страна и на гръдния кош.
При възпаление на апендикса рязко се повишава мускулния тонус по средата между пъпа и ингвиналната гънка вдясно.
При възпаление на жлъчния мехур се наблюдава повишен мускулният тонус в областта на дясното подребрие.
Рефлекторна зависимост между състояние на тъканите и вътрешните органи
Установено е, че при промени в определени зони на кожата, подкожната съединителна тъкан и мускулите се рефлектира върху определени вътрешни органи.
- При постоянно флексирани тазобедрени стави и повишен мускулен тонус се получава спастика на пикочния мехур. В този случай уринирането може да се облекчи чрез намаляване на мускулния спазъм посредством масаж.
- При повишен мускулен тонус на бедрата може да се получи поява на запек.
Доказани въздействия на масажа върху функциите на вътрешните органи и системи
- Чрез рентгенов контрол е установено, че при периостален масаж на ребрената дъга се повишава тонуса на стомаха и се увеличават перисталтичните движения, с което се благоприятства храносмилането.
- Установено е, че периосталният масаж върху шийните прешлени и тилната кост повишава остротата на зрението.
- Периосталният масаж върху гръдната кост и ребрената дъга може да повлияе благоприятно върху функцията на сърцето.
- Масажът върху шийния отдел и горната част на гръдния отдел на гръбначния стълб се използва при лечение на хипертония, тъй като тези места са свързани с преминаването на големи магистрални коронарни съдове и стимулацията им води до рефлекторно разширение, което снижава артериалното налягане.
- Масажът на поясната зона и напаравертебралните точки (около гръбначния стълб) в долната част на гръбначния стълб по рефлекторен път усилва функцията на надбъбречната жлеза и стимулира отделянето на хормони (адреналин и норадреналин) в кръвта. При това се предизвиква снижаване на артериалното налягане и се повлиява хипотонията.
- Масажът на гръдния кош подобрява дихателната функция, повишава проходимостта на бронхите и увеличава наситеността на кислород в артериалната кръв и отделянето на въглероден двуокис.