Масажи.com » Самомасаж » Релаксиращ самомасаж на главата и врата за снемане на стреса
Релаксиращ самомасаж на главата и врата за снемане на стреса
Човек често изпада в състояние на стрес и нервно напрежение. Тогава и най-малкото дразнение може да го извади от равновесие. Обикновено видимият резултат се проявява в поява на лошо настроение като следствие от натрупаната хронична умора.
За съжаление в такива моменти човек започва да предава своето раздразнение и на околните, а с това може да влоши отношенията си с най-близките за него хора.
Други, неудовлетворени от себе си, търсят утеха в яденето и започват да трупа излишни килограми (като проявяват автоагресия). Получава се един омагьосан кръг, от който трудно се измъква. Установено е, че това пагубно състояние е характерно повече за жените.
Затова при стрес всеки може да приложи една проста рецепта – да си направи разтоварващ масаж.
Ефектът от релаксиращия масаж
Снема стреса и умората
За разлика от лечебния масаж, целта на релаксиращия масаж е да снеме стреса, физическата и психическата умора.
Повишава тонуса и настроението
Подпомага се възстановяването на вътрешния баланс, добрия тонус и настроение.
Нормализира обменните процеси
Релаксиращият масаж нормализира обменните процеси в организма, като тонизира тялото и подобрява храненето на тъканите.
Снема болката
Когато масажираме главата и врата, помагаме при мигрена, световъртеж и скованост във врата. Постигаме разхлабване на трапецовидния мускул (особено важно, ако прекарвате голяма част от времето пред компютъра).
Снижава умората на очите
Релаксиращият масаж снижава умората на очите след продължително натоварване при работа на компютър или четене.
Подобрява качеството на съня
Използван вечер, релаксиращият масаж подпомага преодоляването на нарушенията в съня.
Укрепва корените на косата
Прилаган върху главата редовно, релаксиращият масаж подобрява състоянието на косата, като укрепва нейните корени.
Подобряване тонуса на кожата
Релаксиращият масаж на лицето помага да се свали напрежението на мимическите мускули и да се подобри тургора (осмотичното налягане в клетката, регулиращо водния баланс на кожата) на кожата и нейната еластичност.
Механизъм на въздействие на релаксиращия масаж
Механизма на въздействието на релаксиращия масаж се дължи на рефлекторното взаимодействие между кожата и подкожните тъкани с главния мозък на човека. Извършваните движения са плавни, напомнящи повече на поглаждане, тъй като главната им задача е да се достигне до пълно разхлабване на мускулите.
Ефектът, който се постига с това е, че при пълно отпуснати мускули в главния мозък постъпват по-малко нервни импулси, което позволява той да се разтовари и релаксира.
Техника на прилагане на релаксиращия самомасаж на главата и врата
Потърсете спокойно място – без странични шумове, така че да бъдете сами и да нямате странични дразнители.
Може да пуснете любима музика, която ви действа успокояващо.
Заемете удобно положение, което максимално да ви отпусне и релаксира.
Започнете масажа на главата като извършите гребеновидно поглаждане и нежно разтриване на окосмените части. Пръстите трябва да са полусвити и широко разперени, така че да въздействат нежно и плавно на по-голяма повърхност. Двете ръце се движат едновременно по симетрични участъци в посока от върха на главата надолу.
Преминете към разтриване с пръстите в същото положение, но сега се стремете пръстите да раздвижат кожата от черепа на главата.
Редувайте разтриването с поглаждане. Движенията са плавни и бавни. Ръцете могат да се движат спираловидно с малка амплитуда.
Накрая може да завършите с обхващащо поглаждане на цялата глава. Стремете се винаги посоката на масажните линии да е отгоре надолу по посоката на лимфните и кръвоносните пътища.
Преминете с поглаждане към задната част на врата и раменете. Може да редувате двете ръце последователно от едноименната страна на врата или от противоположната страна на врата. Извършвайте плавно масажните движения като стигате до края на раменете и достъпните части на гърба.
След поглаждането се извършва разтриване, при което може да се използва цялата длан, пръстите или кокалчетата. За по-голяма стабилност на ръката по време на разтриването, другата ръка може да я подпомогне, като я придържа за лакътя и я избутва.
Масажът завършва с цялостно поглаждане за пълно релаксиране.
По желание може да включите накрая и самомасаж на ушите, който също така подобрява добрия тонус и самочувствие.